BATH HALF MARATHON 2012
    First 300 Finishers
Pos Time Competitor Club Cat. No.
1 1:02:01 Edwin Kiptoo SM 1
2 1:04:33 Tadele Geremew Mulugeta SM 186
3 1:04:45 Chris Powner Winchester & District AC SM 19
4 1:05:06 Benjamin Tickner Wells City Harriers SM 6
5 1:05:08 Benard Chemugo SM 38
6 1:05:28 Ben Fish SM 10
7 1:06:00 Nicholas Torry Serpentine RC SM 5
8 1:06:17 John Gilbert Kent AC SM 14
9 1:07:25 Richard Gardiner Aberdare Valley SM 22
10 1:07:39 Martin Williams Tipton Harriers SM 13
11 1:08:13 Ben Nagy Enfield & Haringey AC SM 36
12 1:08:34 Rob Bugden SM 7
13 1:08:38 Dan Watts Shaftesbury Barnet AC SM 21
14 1:08:45 James Lawler Bedford & County AC SM 34
15 1:09:09 Andrew Rayner Blackheath & Bromley Harriers  SM 24
16 1:09:15 Danny Russell ENDAVA SM 1796
17 1:09:22 Josh Guilmant Phoenix AC SM 25
18 1:09:22 Hassan Raidi Belgrave Harriers SM 12
19 1:09:37 Tim Haughian Windsor, Slough, Eton & Hounslow  SM 47
20 1:09:53 James Savage Kent AC SM 41
21 1:10:17 Scott Watkins SM 341
22 1:10:19 Richard Gregory Ranelagh Harriers SM 178
23 1:10:37 Jon Archer Low Fell RC SM 33
24 1:10:46 Ben Shearer Cambridge Harriers SM 37
25 1:11:03 John Franklin Metropolitan Police AC SM 48
26 1:11:10 Jonathan Stead Herne Hill Harriers SM 39
27 1:11:15 Stephen Dawes Newham & Essex Beagles SM 27
28 1:11:18 Jim Cooper Harrow AC SM 302
29 1:11:19 Jane Muia SF 202
30 1:11:27 Sam Humphrey Victoria Park Harriers & Tower  Ham SM 306
31 1:11:30 Michael Hiscott Maidenhead AC SM 67
32 1:11:31 Nick Shearn Team Bath AC SM 61
33 1:11:33 James Horman Liverpool Harriers & AC SM 71
34 1:11:34 Susan Partridge Leeds City AC SF 205
35 1:11:55 Michael Wilesmith Guernsey Island AAC SM 52
36 1:12:20 Jamal Mohamed SM 189
37 1:12:23 Alex Gibbins Blackheath & Bromley Harriers AC SM 63
38 1:12:24 Stephen McGrory MV40 958
39 1:12:31 Justin West SM 304
40 1:12:34 Alan Buckingham MV40 56
41 1:12:35 Helen Davies Ipswich Jaffa RC SF 207
42 1:12:35 Stephen Whiting MV45 75
43 1:12:57 Jerome Edwards Les Croupiers RC SM 177
44 1:12:57 Chris Sabine Tamar Trotters MV40 81
45 1:13:09 Amy Whitehead Notts AC SF 208
46 1:13:09 Stuart Crees SM 176
47 1:13:14 Liz Yelling Bedford & County AC FV35 200
48 1:13:19 Ben Bennett MV40 54
49 1:13:25 Jake Waldron Exeter Harriers SM 1765
50 1:13:28 Angus MacLean Bristol & West AC SM 23
51 1:13:30 Jessica Draskau-Petersson The Stragglers RC SF 203
52 1:13:31 George Stewart London Heathside Runners AC MV40 1791
53 1:13:33 Christopher Williams Neath Harriers MV40 1716
54 1:13:49 Mark Threlfall SM 30
55 1:13:52 Stuart Beaney Kent AC SM 1604
56 1:13:55 Sonia Samuels Sale Harriers SF 201
57 1:13:56 Nick Samuels Sale Harriers SM 50
58 1:13:56 Francis Marsh Herne Hill Harriers MV45 57
59 1:14:31 Louise Damen Winchester & District AC SF 204
60 1:14:33 Justina Heslop SF 273
61 1:14:39 Colin Potts MV40 1712
62 1:14:47 Damian Carr SM 29
63 1:14:49 Matthew Clapp MV40 53
64 1:15:12 Wayne Bell Newham & Essex Beagles SM 72
65 1:15:12 Gerry Hogg Running Forever RC MV45 79
66 1:15:17 Mike Blackmore SM 305
67 1:15:18 Paul Bell Kent AC SM 354
68 1:15:24 James Knight SM 308
69 1:15:34 Malcolm Eustace Tipton Harriers MV50 175
70 1:15:35 Gavin Davies Ipswich Jaffa RC SM 66
71 1:15:42 Paul Hayman Serpentine RC SM 82
72 1:15:49 Tom Kingsnorth SM 83
73 1:15:51 Eliot Challifour Votwo/USN SM 328
74 1:15:52 Matthew Emery SM 55
75 1:16:16 Lee Turner Torbay AAC SM 60
76 1:16:17 Royston Whitehouse Neath Harriers MV45 1715
77 1:16:18 Jim Addison MV40 74
78 1:16:21 Matt Langdon SM 1601
79 1:16:47 Teddy Powell New Forest Runners MV40 65
80 1:16:51 Frederick Tasker North Devon RRC SM 416
81 1:16:58 Stephen Thomas MV40 76
82 1:17:02 Anupam Das Hillingdon AC SM 49
83 1:17:04 Toby Hewitt SM 404
84 1:17:10 Samantha Amend Belgrave Harriers SF 210
85 1:17:22 Phil Westlake Bitton Road Runners MV50 101
86 1:17:27 Dan Doherty SM 43
87 1:17:32 Lazloe Boden MV50 84
88 1:17:34 Luke Sturgess-Durden Mayden SM 313
89 1:17:37 Simon Loach Kent AC MV40 85
90 1:17:43 Paul Griffiths Neath Harriers MV40 1714
91 1:17:43 Tony Lashmar SM 188
92 1:17:54 Kev Gadd Belgrave Harriers SM 449
93 1:17:57 Charlie Pearson SM 303
94 1:17:57 Kit Stokes MV40 320
95 1:18:02 Stephen Elson Ealing, Southall & Middlesex AC SM 358
96 1:18:12 Joasia Zakrzewski Dumfries Running Club FV35 216
97 1:18:17 Chris Miller SM 350
98 1:18:24 Andrew Rolt Vale of Aylesbury AC MV45 369
99 1:18:26 Jack Bottomley SM 324
100 1:18:37 Jamie McBrien SM 392
101 1:18:47 Steven Wherry Cornwall AC MV45 89
102 1:18:54 James Quinn MV40 332
103 1:19:00 Adam Miller Exmouth Harriers SM 1612
104 1:19:07 Beren Cross SM 180
105 1:19:07 Francis Hale Norwich Road Runners MV40 343
106 1:19:17 Philip Humphries SM 692
107 1:19:21 Richard Spear SM 321
108 1:19:22 Benjamin Toomer SM 387
109 1:19:26 Paul Horsfall SM 396
110 1:19:28 Andrew Feather British Red Cross SM 1359
111 1:19:34 Patrick Tweedale SM 434
112 1:19:34 Christopher Moses Helensburgh AAC SM 1795
113 1:19:34 Alex Toll Barrow Runners MV45 419
114 1:19:35 Paul Talbot Neath Harriers MV40 1713
115 1:19:48 David Lock Serpentine RC SM 382
116 1:19:50 James Hart Avon Valley Runners MV40 428
117 1:19:57 Matt Molloy Woodford Green AC / Essex Ladies MV40 68
118 1:20:01 Lucy Richens Westbury Harriers SF 242
119 1:20:04 Adam Stephens Worthing & District Harriers SM 342
120 1:20:05 Ian MacDougall Bourton Road Runners MV50 327
121 1:20:08 Matthew Young SM 1614
122 1:20:12 Mark Searle The Fire Fighters Charity MV40 1364
123 1:20:15 David Randall Cheltenham  Harriers MV50 110
124 1:20:17 Heidi Kirby FV40 13975
125 1:20:29 Mark Delahunty Ealing, Southall & Middlesex AC SM 360
126 1:20:31 Paul Sawford MV40 100
127 1:20:32 Sandra Wilson Serpentine RC SF 609
128 1:20:33 Matt Wilton Quartet Community Foundation SM 1358
129 1:20:35 Chris Floyd Friends of Young Carers SM 1360
130 1:20:36 Anne-Marie Hutchison SF 213
131 1:20:46 David Elder SM 1039
132 1:20:51 Will Cullen SM 397
133 1:20:55 Mark Higgs SM 363
134 1:20:56 Steve Clarke Amazing Feet RC MV40 134
135 1:20:56 Neil McAlpine South Downs Harriers ? 94
136 1:20:57 John Ockenden St Albans Striders SM 453
137 1:20:57 Neil Everett SM 400
138 1:20:59 Rob Webster Oxford City AC MV45 88
139 1:21:00 Eamonn Kirk MV40 135
140 1:21:04 Michael Tanner MV40 95
141 1:21:05 Nicki Nealon Huncote Harriers FV40 229
142 1:21:10 Mike Griffiths Team Bath AC SM 310
143 1:21:10 Caroline Walsh Metropolitan Police AC SF 610
144 1:21:14 David Vaudin Team Bath AC MV50 432
145 1:21:15 James Prentice South West Road Runners SM 1706
146 1:21:21 Wavell Vigers MV40 126
147 1:21:22 Martin Chorley Warminster RC MV50 99
148 1:21:26 Christopher Paton Gateshead Harriers   SM 311
149 1:21:26 John Bigg Basingstoke & Mid Hants AC MV45 119
150 1:21:26 Nick Wood Wimbledon Windmilers SM 810
151 1:21:30 Michael Bright Chippenham Harriers SM 452
152 1:21:31 Robbie Whitaker SM 322
153 1:21:32 Hywel Pegler SM 384
154 1:21:36 Roland Teare Team Bath AC SM 414
155 1:21:38 Peter McCloskey Wimbledon Windmilers SM 437
156 1:21:38 Peter Norris Harrow AC SM 44
157 1:21:43 Chris Ledgard Great Western Runners MV40 102
158 1:21:45 Trevor Batey SM 388
159 1:21:46 Steven Morton New Forest Runners MV40 415
160 1:21:46 Paul Waters SM 537
161 1:21:49 Stuart Amory SM 483
162 1:21:49 Laura Parsonage Team Bath AC SF 215
163 1:21:52 Dave Gunstone Team Bath AC MV55 106
164 1:21:53 Nell McAndrew FV35 292
165 1:21:54 Darren Saaville Headway Bath & District MV40 1365
166 1:21:56 Jared Linden SM 1839
167 1:21:57 Ruth Clifton Thames Hare and Hounds SF 223
168 1:21:58 Jon Thraves Great Western Runners MV40 105
169 1:22:00 James Wilkinson Ackworth Road Runners & AC SM 436
170 1:22:04 Sophie Voller Westbury Harriers SF 222
171 1:22:10 Ben Lang SM 351
172 1:22:13 Mike O'Donnell Team Cuffy SM 1550
173 1:22:19 Charlie Unwin SM 307
174 1:22:26 Mark White MV45 458
175 1:22:26 Ian Smith Clevedon AC MV40 80
176 1:22:32 Bernd Kulessa MV40 78
177 1:22:40 Peter Edwards MV45 406
178 1:22:42 David Barley The Prince's Trust SM 1363
179 1:22:49 Richard Dixon Knowle & Dorridge RC MV45 129
180 1:22:51 Peter Molloy Swindon Harriers MV60 140
181 1:22:52 Graham Townsend MV40 2997
182 1:22:52 Neil Beacher Winchester & District AC SM 370
183 1:22:59 Erica Fogg New Forest Runners SF 236
184 1:23:03 Johan Olivier Ful-on Tri Club SM 418
185 1:23:05 Malcolm Treby Team Bath AC SM 373
186 1:23:05 Andy Pegg Wolds Veterans RC MV40 118
187 1:23:08 Lawrence Avery SM 391
188 1:23:11 David Woodford MV50 104
189 1:23:11 Melissa Neal March AC FV35 412
190 1:23:11 Justin Matthews SM 362
191 1:23:17 Pete Johnson Norfolk Gazelles AC MV55 144
192 1:23:18 Niall Urquhart Team Bath AC MV50 457
193 1:23:18 Billy White SM 443
194 1:23:20 Scott Ellis North Shields Polytechnic   SM 355
195 1:23:22 Miguel Bravo British Red Cross SM 1632
196 1:23:23 William Brewin SM 317
197 1:23:32 Andrew Whyte SM 585
198 1:23:33 Oliver Tulloch SM 591
199 1:23:35 John Downsborough SM 580
200 1:23:36 Leonard Richardson Maidenhead AC MV40 454
201 1:23:38 Douglas Talbot Centurion RC SM 608
202 1:23:40 Nick Kilduff SM 623
203 1:23:42 Matthew Smith SM 691
204 1:23:44 Naomi Tier Cornwall AC SF 219
205 1:23:45 Richard Savery Amazing Feet RC SM 472
206 1:23:45 Lucy Waterlow SF 234
207 1:23:50 Thomas Cursley SM 3032
208 1:23:52 Phil Bolt Cornwall AC MV40 112
209 1:23:52 Robert Cook City of Stoke AC SM 788
210 1:23:53 Morgan Alexander SM 1923
211 1:23:55 David Jones Serpentine RC SM 447
212 1:23:56 Alistair Meachin MV40 1350
213 1:23:58 Alan Every Team Bath AC MV40 121
214 1:24:01 Paul Jenkins MV45 367
215 1:24:05 Paul Addicott SM 1915
216 1:24:09 Andrew Maggs MV45 399
217 1:24:11 Ollie Andrew SM 3278
218 1:24:13 Neil Maston MV50 127
219 1:24:14 Adam Rogerson SM 10364
220 1:24:17 Daniel Phillips SM 316
221 1:24:18 Domonic Shepherd SM 440
222 1:24:18 Christopher Morrison MV55 117
223 1:24:19 Nick O'Doherty Abingdon Amblers AC SM 470
224 1:24:19 Ben Wills SM 571
225 1:24:20 Becki Toone SF 257
226 1:24:22 Nigel Sewell Malvern Joggers MV50 114
227 1:24:24 Carl Jenkins SM 1711
228 1:24:25 Adam Watt SM 622
229 1:24:25 Connolly Meagher Birchfield Harriers MV40 607
230 1:24:25 Kelly Morgan Pontypridd SF 252
231 1:24:26 Mark Crook Cambridge & Coleridge AC SM 1621
232 1:24:28 Mike White Stubbington Green Runners MV50 115
233 1:24:28 Daniel Harris Les Croupiers RC SM 427
234 1:24:28 Edward Gibbs SM 593
235 1:24:29 Allan Meek Spirit of Monmouth MV45 128
236 1:24:30 Ryan Morris Compton Harriers SM 448
237 1:24:31 Ian Blenkharn SM 640
238 1:24:34 Mark Perryman SM 480
239 1:24:36 Arwel Roberts Bitton Road Runners MV40 450
240 1:24:36 Guy Bowles SM 348
241 1:24:41 Stephen Rainbow SM 466
242 1:24:42 Barry Awan Team Bath AC MV40 455
243 1:24:42 Simon Thornton Bristol & West AC SM 326
244 1:24:42 David Gray SM 570
245 1:24:42 Christopher Weaver MV40 361
246 1:24:44 Robert Harrison South London Harriers MV50 107
247 1:24:45 Martin Cornwell-McKeown SM 522
248 1:24:46 Jenny Carter Team Bath AC FV35 230
249 1:24:46 Daniel Bradford Worthing & District Harriers SM 1776
250 1:24:46 Duncan Mallison Ranelagh Harriers SM 544
251 1:24:48 Adam Brannon Sneyd Striders SM 826
252 1:24:51 Jack Bayliss SM 645
253 1:24:51 Jessie Sanzo British Red Cross SF 1376
254 1:24:53 Kevin Marshall Launceston Road Runners MV45 615
255 1:24:54 Joseph Lowe Highgate Harriers MV40 426
256 1:24:54 Matthew Delahunty SM 461
257 1:24:57 Fiona Maycock Belgrave Harriers FV40 253
258 1:24:58 Alan Latham MV40 433
259 1:24:59 Daniel Smith SM 671
260 1:25:05 Dave Wintle Great Western Runners MV55 122
261 1:25:05 Gareth Hembrough MV40 408
262 1:25:14 Stefan Lichtenthaeler MV40 680
263 1:25:21 Martin Hamilton MV45 541
264 1:25:23 Alison McEwing Erme Valley Harriers SF 248
265 1:25:25 Paul Oxley Headington Road Runners SM 611
266 1:25:26 Kevin Blundy SM 646
267 1:25:28 Philip Lumley MV55 137
268 1:25:33 Mark Tooski MV45 465
269 1:25:34 Katie Mellor SF 564
270 1:25:37 Charlie Wallace Thames Hare and Hounds SM 487
271 1:25:41 Andy Davis Newquay Road Runners MV45 656
272 1:25:42 Chris Burghes Basingstoke & Mid Hants AC MV40 489
273 1:25:43 Michael Smith SM 1794
274 1:25:47 Lawrence Winter CLIC Sargent SM 1370
275 1:25:50 Nick Parry Team Bath AC MV50 619
276 1:25:50 Dan Brooks Serpentine RC SM 1608
277 1:25:50 Stuart Paterson SM 2031
278 1:25:53 Giulio Genuardi Great Western Runners SM 996
279 1:25:54 Rob Falconer MV50 123
280 1:25:55 Duncan Hall MV40 1717
281 1:25:55 Alex Mellor CLIC Sargent SM 1369
282 1:25:57 Dan Blewitt Somer AC SM 431
283 1:25:57 Bryn Mayell MV40 113
284 1:26:00 Caroline Hawkins FV40 245
285 1:26:04 Pete Clark MV40 150
286 1:26:05 Dave Wood SM 678
287 1:26:05 Elizabeth Smith Westbury Harriers SF 251
288 1:26:06 Martin Ford MV60 1704
289 1:26:06 Sally Onn St Albans Striders SF 221
290 1:26:11 Lee Walker SM 561
291 1:26:11 Paul Ryman Frome Running Club SM 87
292 1:26:12 Chris Millington San Domenico RRC SM 359
293 1:26:12 Catherine Lee Dulwich Runners AC SF 247
294 1:26:13 Simon Williams St Austell Running Club SM 695
295 1:26:15 Leigh Richardson SM 497
296 1:26:16 Matt McGuigan SM 6775
297 1:26:18 Tim Walsh SM 679
298 1:26:21 Robert Stone MV40 639
299 1:26:21 Rotimi Ogedengbe MV40 723
300 1:26:22 Martin Schofield SM 587